Силіконові накладки для годування – користь чи шкода

Про незаперечні переваги грудного вигодовування добре відомо всім мамам, але як бути, якщо з його налагодженням виникли труднощі. Дитина відмовляється брати груди, неправильно її захоплює або у мами на сосках утворилися хворобливі тріщини? Невже доведеться перевести дитину на суміші і відмовитися від корисного маминого молочка?! Вихід є – спеціальна накладка, яка допоможе малюкові в правильному захопленні грудей і врятує маму від освіти ранок на соску.

Силіконові накладки для годування – їх переваги та недоліки

Відео про силіконові накладки для годування
Найчастіше проблеми з грудним вигодовуванням виникають через особливості анатомічної будови грудей, зокрема, з-за маленьких, плоских сосків. Не менше незручностей при годуванні малюка викликають всілякі рани, тріщини і мозолі на сосках, які утворюються від неправильного захоплення грудей, коли малюк смокче один сосок без навколишнього його ареоли. Саме в цих випадках рекомендується годувати через накладку.

Накладки на груди і соски при годуванні представляються собою найчастіше силіконове, рідше – латексне виріб, який з точністю повторює форму ареоли на жіночих грудей і соска і має на кінці дірочки для виходу молока.

Використання цих накладок рекомендується жінкам, які бажають продовжувати грудне вигодовування, але зазнають при цьому дискомфорт або тим, хто не може повноцінно годувати малюка через анатомічних особливостей будови соска. Крім того, накладки можуть бути рекомендовані для годування новонародженого в перші тижні його життя. Шкіра на жіночих сосках до початку годування дуже ніжна і легко травмируемая. Від постійного й інтенсивного смоктання вона може натиратися і покриватися тріщинами, а травмований сосок – це ворота для інфекції. Тому накладки – справжній порятунок для молодих мам. Після того, як грудне вигодовування буде налагоджено, а шкіра сосків загрубеет – від накладки можна буде відмовитися.
Краще буде користуватися накладками з силікону, які гіпоалергенні і зносостійкі, латексні вироби програють у порівнянні з ними з-за своєї здатності вбирати сторонні запахи і швидко зношуватися.

Дуже популярні в нашій країні накладки для грудного вигодовування Авент, які виготовляються з урахуванням розміру грудей:

 • S – для жінок, діаметр соска яких менше 1 см;
 • M – для жінок, діаметр соска яких дорівнює 1 см;
 • L – для жінок, у яких діаметр соска більше 1 см

Крім того, накладки цього виробника мають додаткову виїмку для того, щоб носик малюка відчував материнську груди.
Крім Авент, на нашому ринку товарів для годуючих мам, силіконові накладки представляють бренди Medela, Camera, Chicco, Світ Дитинства та інші.
Переваги використання накладок незаперечні і полягають в наступному:

 • якщо дитина з різних причин не був прикладений до грудей в перші години і дні після народження, і брав суміш пляшечки через соску, з допомогою накладки він навчиться правильно ссати материнську груди;
 • дозволяють витягати нестандартну форму сосків, а також зберігати їх в такому положенні в перервах між годуваннями;
 • запобігають травмування сосків при смоктанні.

Однак, поряд з перевагами, використання накладок при годуванні малюка має і свої недоліки:

 • загострення первинної проблеми, що полягає в тому, що малюк відмовляється від грудей, з-за того, що вона була своєчасно не вирішена кваліфікованим шляхом;
 • недостатнє спустошення малюком через накладку молочної залози, що призведе до зменшення вироблення молока і, як наслідок, передчасного завершення грудного вигодовування;
 • перешкоджають соску в прийнятті нормальною для нього форми в роті малюка;
 • звикання малюка до годівлі через накладку.


Накладки гарні як тимчасова міра для налагодження грудного вигодовування або загоєння травмованих сосків.

Вибір підходящої накладки і правила годівлі малюка через неї

Якщо жінка зважилася на використання накладки для новонародженого чи дитини грудного віку, то, в першу чергу, потрібно правильно підібрати.
Висота штучного соска, яким оснащена накладка, повинен бути менше розміру довжини ротика малюка, якщо рахувати від його зімкнутих губ до місця, в якому тверде небо переходить у м’яке. В іншому випадку, смоктання рух ясен малюка доведеться не на ареолу, а на сам сосок біля його основи. По-друге, накладка повинна відповідати розміру соска грудей і не бути надто малою, так як в цьому випадку дитина може відчувати труднощі при активному смоктанні.
Накладка повинна ідеально підходити і для матері, і для дитини. Для новонароджених використовуються вироби з маленьким діаметром соска, а для дітей старше діаметр соска накладки може бути збільшений.
Правила годування малюка через накладку будуть наступними:

 • внутрішню частину змочити кип’яченою водою або власним молоком, для зручності одягання;
 • вивернути краю вироби назовні і ввести свій сосок в спеціальне для нього поглиблення;
 • щільно притиснути накладку до грудей і розправити її краю, переконавшись, що під нею не залишилося повітря.

Далі таке годування нічим не відрізняється від звичайного годування малюка грудьми – дочекатися відкриття ротика малюка, вкласти в нього сосок у напрямку до неба і далі малюк буде діяти самостійно.
Після годування накладку потрібно буде вимити і просушити, а перед наступним годуванням – прокип’ятити.

Вплив накладок на грудне вигодовування – думка вчених і фахівців

Відео про відлучення від накладок
Спеціально проведене дослідження для вивчення вплив накладки на грудне вигодовування виявило наступне:

 • скорочення вироблення молока на 58%;
 • зміна стилю смоктання малюків;
 • збільшення швидкості смоктання і насичення;
 • збільшення проміжку часу між годуваннями.

Інше дослідження виявило, що накладка не робить ніякого впливу на рівень гормонів, що відповідають за вироблення молока. Однак, вироблення молока у жінок, що годують через накладку, виявилася все одно нижче, ніж у тих, хто нею не користується, аж на 42%. Це пов’язано з тим, що вона перешкоджає вивільненню окситоцину – гормону, завдяки якому виробляється молоко і скорочуються маткові м’язи.
Заважає накладка і зціджування молока, зменшуючи його обсяг з-за недостатнього спустошення молочних часточок і висмоктування малюком «заднього» молока, яке більш ситна і жирне, ніж переднє.
У зв’язку з цим ВООЗ, у більшості випадків, не рекомендує тривале використання накладок при грудному вигодовуванні. Тієї ж думки дотримуються і фахівці з грудного вигодовування, які вважають, що початок користування нею – перший крок до дострокового завершення грудного вигодовування.

Позитивні моменти використання накладки, на думку фахівців, полягають у додатковій оральної стимуляції сосків, яку не можуть забезпечити слабкі недоношені немовлята і яка так потрібна для нормального скорочення матки, а також для переходу малюка від штучного до грудного вигодовування.
Користуватися накладкою чи ні, вирішуватиме сама годуюча мати, залежно від ступеня тяжкості проблеми, що призвела за собою придбання цього виробу, а також її настрою на тривале годування грудьми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *