Операція позаматкова вагітність – як проводиться?

Після запліднення яйцеклітина для початку вдалої вагітності обов’язково повинна потрапити в матку і там надійно закріпитися. Але іноді трапляється і так, що плодове яйце закріплюється поза стінами матки. Це може статися в матковій трубі (близько 95% усіх позаматкових вагітностей), яєчнику, черевної порожнини, шийці матки. І тоді гінеколог ставить діагноз: позаматкова вагітність.

Причини, симптоми і види патології

Відеоролик про позаматкової вагітності
Причин розвитку даної патології досить багато.

 1. Гінекологічні захворювання. Це може бути раніше перенесена інфекція, що передається статевим шляхом і призвела до спайкового процесу в трубах, аномалії розвитку статевих органів, запальні захворювання.
 2. Часто схильність до розвитку позаматкової вагітності з’являється після аборту. Збільшується ризик патології і у жінок, яким вже робилася операція з видалення позаматкової вагітності.
 3. Прийом контрацептивних препаратів. Такі способи захисту від небажаної вагітності як спіраль і таблетки «міні-пілі» цілком здатні спровокувати яйцеклітину розвиватися поза стінами матки.
 4. Ендокринні захворювання.
 5. Гормональні дисфункції.
 6. Тривала гормонотерапія від безпліддя.
 7. Пухлини внутрішніх статевих органів.
 8. Генітальний ендометріоз.
 9. В групу ризику потрапляють жінки, які завагітніли шляхом штучного запліднення (ЕКЗ).
 10. Генітальний туберкульоз.

Розпізнати позаматкову вагітність досить важко, особливо на малих термінах. Адже її симптоми так схожі з симптомами маткової вагітності: припиняється менструація, підвищується рівень гормону ХГЛ (що проявляється на тесті двома смужками), з’являється нудота і блювота вранці, збільшуються і стають болючими молочні залози. І навіть невеликі кров’янисті виділення можна спостерігати і при матковій вагітності, і при патології. Насторожитися варто, якщо виділення не припиняються, з’явилася температура та болі внизу живота, знижується тиск, іноді трапляються напади запаморочення і непритомність. Найчастіше це відбувається, коли плодному яйцю вже 4-5 тижнів.
Провести правильну діагностику може тільки гінеколог на підставі аналізів, огляду та УЗД. Тому, чи є у жінки підозри чи ні, відразу після появи другої смужки на тесті необхідно записатися на прийом до гінеколога.

Позаматкова вагітність може бути двох видів: прогресуюча (для неї-то і характерні всі вищеописані симптоми) і перервати. У першому випадку ембріон розвивається як зазвичай в місці свого прикріплення тижнів до семи. При цьому орган, в якому він закріпився, розтягується разом із зростанням ембріона. А оскільки значно збільшуватися, як матка, і забезпечувати ріст і розвиток плоду, він не може, то дуже швидко прогресуюча вагітність стає перервалася. І ось це стан загрожує не лише здоров’ю, але й життя жінки.

Перервати позаматкова вагітність – одне з найбільш небезпечних патологічних станів, яке може призвести до смерті жінки. Найбільшу небезпеку представляє масоване внутрішня кровотеча, а також ризик розвитку перитоніту.

Операція позаматкова вагітність – види і наслідки

В залежності від того, де знаходиться плодове яйце і який термін, гінеколог може вибрати один з методів лікування. Проте, майже всі вони передбачають хірургічне втручання.

Позаматкова вагітність – як проходить операція лапароскопія. Такий вид оперативного втручання намагаються вибирати в більшості випадків, оскільки дозволяє зберегти маткову трубу. При цьому сама лапароскопія може бути проведена двома методами.

 • Перший – туботомія. Проводиться, якщо маткова труба зможе надалі виконувати свої функції, і її не треба видаляти. При проведенні операції через проколи в черевній порожнині розкривається маткова труба, видаляється плодової яйце. Потім від залишків плідного яйця і крові очищається вся черевна порожнина.
 • Другий метод – тубектомія. Обирається в тому випадку, якщо маткову трубу необхідно буде видалити. Проводяться обидві операції під загальним наркозом. Вибір методу відбувається вже в момент операції, коли лікар бачить стан ураженої труби, а також може оцінити другу (прохідність, наявність спайкового процесу тощо).

Лапаротомія – вибирається цей метод у тому випадку, якщо стан жінки критичне через занадто великої втрати крові або ж вагітність розвивалася в яєчнику, черевної порожнини. Проходить ця операція під загальним наркозом і являє собою класичну операцію з розтином черевної порожнини. У цьому випадку лікар повністю видаляє орган з розірвали плодовим яйцем.

Існує і медикаментозний метод переривання позаматкової вагітності.

Однак, він застосовується лише в тому випадку, коли вдалося діагностувати патологію на дуже маленькому терміні. У цьому випадку з допомогою спеціальної голки вводять в плодове яйце речовина, яка його розсмоктує. Однак навіть такий метод не є гарантією того, що не буде ускладнень у вигляді спайкового процесу.

Реабілітаційний період і можливі ускладнення

Відео про лікування позаматкової вагітності
Якщо у жінки була операція, то скільки триває реабілітаційний період залежить від її виду і стану пацієнтки. У всіх випадках перший етап реабілітації буде проходити в умовах стаціонару. Проводяться заходи по усуненню наслідків крововтрати, профілактика інфекційних захворювань. Особлива увага приділяється відновленню репродуктивної системи пацієнтки: попередження розвитку спайок, відновлення гормонального фону. Трохи пізніше лікар може призначити фізіотерапевтичні процедури.

Після проведення операції жінці не рекомендується планувати вагітність протягом півроку. Це знизить ризик повторної патології. Що стосується сексу, то з цим краще почекати мінімум один місяць.

При проведенні операції з видалення позаматкової вагітності можливі ускладнення. До них відносяться спайковий процес в трубах, безпліддя, кишкова непрохідність, розвиток інфекції.
Позаматкова вагітність – важка патологія, від якої, на жаль, не застрахована жодна жінка. Однак, є заходи, які дозволяють знизити ризик її появи.

 • По-перше, це своєчасне лікування інфекцій і запалень.
 • По-друге, аномалії розвитку статевих органів – одна з причин позаматкової вагітності – частіше всього вроджені. Щоб цього уникнути, вагітній жінці необхідно ретельно стежити за своїм здоров’ям, щоб у її дочки не було вад розвитку органів.
 • -третє, це планування вагітності. Прийом контрацептивних препаратів вбереже від абортів, а обстеження і здавання аналізів перед вагітністю знизить ризик виникнення позаматкової вагітності, причиною якої можуть стати різні захворювання.

Якщо ви знайшли хоч один найменший симптом позаматкової вагітності, варто негайно звернутися до гінеколога. Це може врятувати життя, здоров’я і дасть шанс народити здорову дитину.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *