Будинок починається з ганку. Як його зробити самостійно?

 • Дерев’яний ганок
 • Установка опор і кріплень
 • Сходова площадка
 • Сходи ганку
 • Навіс над ганком
 • Остаточна обробка

Без ганку будь-який будинок, навіть найвишуканіший, виглядає незакінченої архітектурною композицією. Але облаштування ганку більше переслідує практичні цілі. Двері в будинку і на дачі завжди розташовані вище фундаменту.

Без ступенів входити в приміщення незручно. Під час дощу або снігу двері стає незахищеною, незахищеними стають і мешканці, які стоять під дощем і намагаються відкрити замок. Все складається на користь ганку.

Дерев’яний ганок

Зробити дерев’яний ганок своїми руками не так складно, як здається. Будь-яке будівництво виконується поетапно, а тому й будівництво ганку можна розділити на етапи. Перший етап – підготовчий. Треба чітко уявляти, як зробити дерев’яний ганок, який проект вибрати або розробити, і які матеріали будуть потрібні для цього.

Ганок буває трьох типів:

 1. приєднане
 2. вбудоване
 3. спрощене

Оптимальним варіантом буде приєднане ганок за багатьма показниками . Воно простіше по конструкції, ніж вбудоване, але надійніше, ніж спрощене.

У приватному будинку або на дачі вибір ганку лежить повністю на власникові. Проект не треба ні з ким узгоджувати і затверджувати. Не треба підписувати в фінвідділі кошторис. Хоча, все це в мініатюрі відбувається в кожній родині.

Якщо мистецький проект обраний, то його необхідно перетворити в креслення. У гіршому випадку згодиться і ескіз, в якому будуть прописані всі розміри. По цих розмірах вже можна вирахувати приблизну кількість дощок, брусків, рейок, планок та кріплення.

На ганок припадає велике навантаження, тому матеріал треба вибирати надійний:

 • Без великих наскрізних сучків і з достатніми розмірами перетину
 • Дошка повинна бути не менше 30-40 мм завтовшки і шириною 150 -200 мм
 • Брус, перетином 150х150 мм задовольнить будь-які вимоги до конструкції

Установка опор і кріплень

Ганок складається з декількох частин:

 1. фундамент і опора
 2. сходи і перила
 3. майданчик і навіс

На ці три етапи і розбивається будівництво. Як зробити ганок до будинку або дачі швидко і надійно? Для цього треба правильно встановити опори:

 • На опори піде брус, який попередньо просочується спеціальними розчинами. Але, якщо таких розчинів під рукою немає, то цілком можна обійтися бітумом. Обмазка бітумом захистить деревину від впливу вологи і шкідливих їй мікроорганізмів
 • Під опори треба викопати ямки глибиною не менше 80 см. Ось на цю глибину брус повинен бути просочений бітумом. Опори виставляються по схилу і засипаються землею. Краще робити кілька підсипок, між якими робити утрамбовку. Можна на поверхні ямку забетонувати
 • Коли вертикальні опори будуть готові, можна переходити до побудови каркаса горизонтальної площадки. Тут треба враховувати, що через зміни властивості грунтів при низьких температурах, опори можуть видавлюватися. Якщо горизонтальна площадка пріподнімется взимку на опорах, то вона може заклинити вхідні двері. Треба розраховувати сходовий майданчик на 50-100 мм нижче рівня двері

Щоб побудоване дерев’яний ганок своїми руками через місяць не відійшло від стіни, треба під дверима прикріпити поперечний брус. Тут підійдуть великі саморізи під шестигранний ключ з великими шайбами. Цей поперечний брус увійде в каркас сходової площадки. За рахунок такого кріплення ганок стоятиме дуже міцно.

Сходова площадка

Між дошками каркаса майданчики кріплять лаги, на які буде настилати підлогу. Для міцності лаги кріпляться саморізами і з перфорованими куточками. Відстань між ними – не більше 30 см.

Коли каркас майданчика буде готовий, можна приступати до настилу дощок. З часом дошки будуть всихати, і між ними будуть утворюватися щілини. Щоб зменшити таке явище настилати дошки треба щільно. Починати підлогу краще від стіни.

Якщо майданчик виявиться на значній висоті, необхідно зробити перила. Конструкція перил може бути довільною:

 • Від опори до опори укладається дошка або брус
 • Товщина дошки або бруса може бути в межах до 40 мм
 • Між каркасом майданчики та поручнями встановлюється огорожа
 • Опції огородження може виконувати дерев’яні грати будь-
  якої конфігурації

Сходи ганку

Якщо завдання побудувати дерев’яний ганок своїми руками не зупинила, то споруда сходів буде наступним етапом. Для сходів треба виготовити косоури або тятиви. Матеріалом для виготовлення косоуров підуть хороші дошки товщиною до 40 мм.

Для початку необхідно розмітити місця для ступенів:

 1. Розрахунок кількості ступенів виходить з їх висоти і ширини. Середня висота нормальної ступені 175-180 мм, а ширина 250-300 мм
 2. На косоурах за допомогою косинця викреслюються місця вирізів під щаблі. Вирізи повинні бути симетричними ліворуч і праворуч
 3. На ці вирізи кріпляться щаблі й підсходинки. Для більшої міцності на дошках ступенів робляться пази, які входять у вирізи косоуров. Кожен паз проклеюється, а дошка кріпиться саморізами достатньої довжини

Установка сходів:

 • Косоури сходи встановлюються під кутом, який забезпечує строго горизонтальне положення ступені
 • Щоб не було різниці між рівнем лівого і правого боку сходи, під основою робиться наполеглива майданчик. Для цього викопується невеликої приямок, в який засипається пісок, потім невеликий камінь
 • Зверху майданчик бетонується. Коли вона застигне, на неї можна встановлювати підгрунтя сходи
 • Косоури сходи кріпляться до опор , тому ширина щаблів повинна відповідати відстані між ними. Якщо ширина сходового майданчика набагато більше, ніж ширина сходів, то встановлюється ще одна опора
 • Верхня щабель сходів може мати паз, який сумісний з шипом на сходовому майданчику

Після установки сходи її краї обрамляються поручнями. При невеликій кількості ступенів перила можна виключити.

Навіс над ганком

Перед тим, як встановлювати навіс над ганком своїми руками, необхідно почекати повне затвердіння всіх бетонних заливок.

На опорах відзначається необхідний розмір висоти навісу. За цими мітками опори обпилюються і до них кріпляться поперечні дошки або бруски рамки. Розміри дошки ті ж, що і для рамки сходової площадки.

На бічні сторони рамки кріпляться укоси. У укосах випилюються пази під лаги навісу. На лаги буде кріпитися гідроізоляція і листи навісу. Матеріал для навісу підійде будь. Тимчасово на дачі можна застелити руберойд, а для капітального будинку навіс робиться з профільованого заліза, шиферу або хвилястого пластика.

Остаточна обробка

Якщо будинок або дача побудована з деревини з вираженою фактурою, то не варто ганок зафарбовувати олійною фарбою. Краще покрити декількома шарами лаку . Він збереже фактуру і стилізацію.

Для будинку або дачі з оциліндрованих колод при будівництві ганку рекомендується використання такого ж матеріалу. Це не буде порушувати загальної архітектурної форми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *