Антибіотики при грудному вигодовуванні – сумісні вони

Грудне молоко – найкраще харчування для новонародженої дитини. Але буває так, що раптова хвороба мами і необхідність серйозного лікування може поставити під загрозу годування груддю. На щастя, в наші дні є антибіотики, сумісні з грудним вигодовуванням, про них і піде мова в нашій статті.

Що таке антибіотики і коли вони призначаються?

Відео про антибіотики
Антибактеріальні препарати – це лікарські засоби, які мають природне або напівсинтетичне походження, призначені для подавлення росту патогенних клітин та їх знищення. Призначаються вони для купірування запальних процесів в організмі, спричинених інфекційним збудником.

Антибіотики можуть бути широкого спектру дії, які призначаються при неможливості виявлення збудника хвороби, а можуть бути вузькоспрямованими. Основним недоліком традиційних антибіотиків, особливо тих, до яких чутливі багато хвороботворні мікроорганізми, є їх негативний вплив на інші органи і системи, зокрема на травну й імунну системи. Крім того, вони повністю всмоктуються в кров і, відповідно, потрапляють в грудне молоко, яке є її похідною. Опинившись таким чином у організм маляти, вони можуть завдати йому непоправної шкоди, тому лікуватися антибактеріальними препаратами можна, але грудне вигодовування при цьому доведеться тимчасово припинити.

Не так давно з’явилися напівсинтетичні антибіотики нового покоління, які відрізняються від традиційних ступенем очищення їх активної речовини. Такі препарати менш токсичні і деякі з них можна поєднувати з годуванням грудьми.

Сучасні методи діагностики збудника захворювання молодої мами дозволили практично повністю виключити безпідставне призначення антибіотиків. Тому антибіотики при грудному вигодовуванні призначаються тільки у виняткових випадках, коли їх неможливо замінити на інший, менш токсичний препарат. Приміром, без них не обійтися при лікуванні:

 • пневмонії;
 • циститу;
 • маститу;
 • пієлонефриту та ін

Перед лікарем стоятиме непросте завдання. Йому необхідно буде підібрати такий препарат, який би допоміг молодій мамі впоратися з її недугою, але в той же час не нашкодив малюкові і дозволив зберегти безперервну лактацію. Коли такий препарат підібрати не представляється можливим, жінці рекомендується на час відлучити дитину від грудей, перевівши його на адаптовану молочну суміш і регулярно зціджувати, щоб зберегти лактацію.

Які антибіотики можна при грудному вигодовуванні?

Якщо брати до уваги всі антибактеріальні засоби, які можуть бути призначені лікарем для лікування того чи іншого захворювання, то щодо сумісності з грудним вигодовуванням, їх можна розбити на 4 групи:

 • заборонені препарати при грудному вигодовуванні;
 • дозволені препарати під час годування груддю;
 • препарати, умовно допустимі до призначення під час лактації, коли користь для матері перевищує потенційний ризик для знаходиться на грудному вигодовуванні дитини;
 • препарати з невивченим впливом на дитину при їх прийомі під час годування грудьми.

Розглянемо спочатку дозволені антибіотики при годуванні грудьми.

На думку світових фахівців, при грудному вигодовуванні можна приймати препарати трьох груп антибіотиків з наявних одинадцяти:

 • пеніциліни;
 • макроліди;
 • цефалоспорини.

Пеніциліни є першими розробленими та запатентованими антибактеріальними засобами. І саме їх можна приймати під час грудного вигодовування. А широкий їх вибір дозволить підібрати для лікування захворювання молодої мами по-справжньому ефективний засіб. Ці антибіотики досить дієві. Після попадання в організм, вони починають посилено пригнічувати патогенну мікрофлору, знищуючи їх клітини і не дозволяючи з’являтися новим. За даними досліджень у грудне молоко потрапляє лише невелика їх частина від загальної кількості прийнятого годуючої жінкою. Максимум, що може з’явитися у немовляти, так це незначні шкірні висипання алергічного характеру і короткочасна діарея. Однак, приймати антибіотики з групи пеніцилінів при грудному вигодовуванні слід лише після призначення лікаря, чітко дотримуючись обраної ним дозування і тривалості курсу лікування. Самостійно призначати собі будь-який із препаратів цієї групи антибактеріальних засобів або за своїм розсудом змінювати дозування і тривалість прийому суворо заборонено.

Макроліди відносяться до нового покоління антибіотичних препаратів. Вони також володіють широким спектром дії на різних патогенних збудників, які викликають багато недуг і можуть бути дозволені при лактації, не вимагаючи її припинення. Найвідоміші їх торгові назви – Сумамед, Вильпрофен, Азитроміцин і інші. При їх прийомі годуючої мамою значна їх частина потрапляє в грудне молоко, але завдяки їх високотехнологічної очищення ніякої шкоди немовляті вони не завдадуть. І це доведено багаторазовими дослідженнями.

Цефалоспорини відносяться до антибіотиків 1 покоління. До них відносяться популярні препарати Цефриаксон, Цефепім, Цефазолін. Всі антибактеріальні препарати цієї групи повністю сумісні з грудним вигодовуванням і єдиним їх впливом на немовля буде незначний розлад його травлення, виявляється нетривалої діареєю.

Заборонені при лактації антибіотики

Відео про прийом ліків під час вагітності та годування груддю
Антибіотики є потужним засобом проти інфекційних збудників багатьох хвороб. Їх активну дію настільки велике, що вони сприяють одужанню в найкоротші терміни. Але деякі з них категорично несумісні з годуванням грудьми і можуть викликати незворотні наслідки в зростаючому і розвивається організмі немовляти. До антибіотиків, забороненим при грудному вигодовуванні, відносяться:

 • Левоміцетин, який викликає у немовлят ціаноз і вкрай негативно впливає на кровотворну функцію їх кісткового мозку;
 • Тетрациклін, який здатний порушити процес формування кісткової тканини і пошкодити зачатки зубів;
 • Кліндаміцин і трихопол, порушують білковий обмін в організмі малюка;
 • Гентаміцин, стрептоміцин, амікацин можуть вразити нирки малюка і не найкращим чином позначитися на органах слуху і зорових нервах малюка;
 • Бісептол і інші препарати з групи сульфаніламідів – негативно впливають на печінку дитини і можуть викликати у нього важке захворювання – ядерну жовтяницю.

Прийом цих препаратів вимагає негайного припинення грудного вигодовування на весь період терапії. Відновлювати прикладання малюка до грудей можна лише по закінченні часу, зазначеного в інструкції. Зазвичай від 40 годин до тижня. Зрозуміло, для того, щоб зберегти лактацію, можна і треба регулярно зціджувати, а малюка годувати адаптованою молочною сумішшю з пляшечки з анатомічної соскою. Деяким жінкам може бути важко повернути грудне вигодовування після тривалої перерви, але при бажанні це зробити можна. Адже для малюка першого року життя немає нічого кращого, ніж грудне молоко.

Всі інші, не згадані групи антибіотиків відносяться до умовно вирішені або не вивченим до вживання під час грудного вигодовування. Їх можна приймати тільки при крайній необхідності, в тому випадку, коли дозволені до прийому без припинення лактації препарати не дають потрібного ефекту. Зрозуміло, в цілях безпеки здоров’я і розвитку немовляти годування груддю при їх прийомі слід на всяк випадок припинити.

Сумісні з грудним вигодовуванням антибіотики, що приймаються по призначенню лікаря у встановленій їм дозі, не завдадуть немовляті не найменшого шкоди, а його маму позбавлять від важкого і неприємного інфекційного захворювання, схопив її ослаблений організм після пологів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *